Results
2017 Wednesday Evening Summer Series
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 5.26   Course Desc: GLB   # of Racers: 2  
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C 18:50:48 00:50:48 00:46:19.74 1:49.301
A Gorman, Rob Vida Zee Eastern YC 51351 Thompson 35 6 C 18:45:02 00:45:02 00:44:30.44 -RET
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 45 C - DNC
A Chigier , Ben Escape Velocity - 12 J/122 45 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:10:00   Race Len.: 5.26   Course Desc: GLB   # of Racers: 6  
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 78 C 19:02:19 00:52:19 00:45:28.72 -1
B Smith, Jud Africa Eastern YC 33711 C&C 41 87 C 19:03:25 00:53:25 00:45:47.38 18.662
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 19:04:29 00:54:29 00:46:04.04 35.323
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 87 C 19:04:18 00:54:18 00:46:40.38 1:11.664
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 19:04:20 00:54:20 00:46:58.16 1:29.445
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C 19:07:44 00:57:44 00:48:31.70 3:02.986
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C - DNC
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau First 36.7 87 C - DNC
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C - DNC
B Neuss, Bob Kailani Corinthian YC 93213 C&C 121 87 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:15:00   Race Len.: 4.20   Course Desc: GHB   # of Racers: 7  
C DaSilva, James Windswept - 570 CAL33 144 C 19:05:04 00:50:04 00:39:59.20 -1
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:06:00 00:51:00 00:41:33.00 1:33.802
C Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:05:46 00:50:46 00:42:47.20 2:48.003
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 147 C 19:09:20 00:54:20 00:44:02.60 4:03.404
C Ogren, Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:07:54 00:52:54 00:44:17.40 4:18.205
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C 19:09:05 00:54:05 00:44:50.60 4:51.406
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 19:09:45 00:54:45 00:45:43.20 5:44.007
C Park, William & William Marjorie Eastern YC 42400 Cambria 40 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:20:00   Race Len.: 4.20   Course Desc: GHB   # of Racers: 6  
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 171 C 19:12:59 00:52:59 00:41:00.80 -1
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 192 C 19:17:08 00:57:08 00:43:41.60 2:40.802
D Bennet, David Forever Young Corinthian YC 390 Sabre 34 156 C 19:14:59 00:54:59 00:44:03.80 3:03.003
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 168 C 19:16:42 00:56:42 00:44:56.40 3:55.604
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:31:03 01:11:03 00:58:27.00 17:26.205
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C - DNC
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C - DNF
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C - DNC
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C - DNC
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 213 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:05:00   Race Len.: 5.26   Course Desc: GLB   # of Racers: 5  
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 C 18:56:43 00:51:43 00:51:43.00 -1
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 C 18:57:08 00:52:08 00:52:08.00 25.002
J/105 deNapoli, Fred & Dexter, Ric Allegro Semplicita Corinthian YC 304 J/105 0 C 18:57:17 00:52:17 00:52:17.00 34.003
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 C 18:57:40 00:52:40 00:52:40.00 57.004
J/105 Wales, Jonathan Bantry Eastern YC 189 J/105 0 C - DNC
J/105 Garrard, Charlie Merlin - 635 J/105 0 C - RET
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 3.96   Course Desc: GLKBG   # of Racers: 3  
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 45 C 18:46:07 00:46:07 00:43:08.80 -1
A Gorman, Rob Vida Zee Eastern YC 51351 Thompson 35 6 C 18:43:47 00:43:47 00:43:23.24 14.442
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 15 C 18:47:23 00:47:23 00:46:23.60 3:14.803
A Chigier , Ben Escape Velocity - 12 J/122 45 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:10:00   Race Len.: 3.96   Course Desc: GLKBG   # of Racers: 8  
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 18:59:26 00:49:26 00:43:05.84 -1
B Smith, Jud Africa Eastern YC 33711 C&C 41 87 C 18:59:41 00:49:41 00:43:56.48 50.642
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C 19:01:31 00:51:31 00:44:11.44 1:05.603
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 42 C 19:00:44 00:50:44 00:47:57.68 4:51.844
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C 19:06:09 00:56:09 00:49:29.04 6:23.205
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau First 36.7 87 C 19:05:30 00:55:30 00:49:45.48 6:39.646
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 87 C 19:05:52 00:55:52 00:50:07.48 7:01.647
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 19:07:05 00:57:05 00:51:32.36 8:26.528
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C - DNC
B Neuss, Bob Kailani Corinthian YC 93213 C&C 121 87 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:15:00   Race Len.: 3.96   Course Desc: GLKBG   # of Racers: 6  
C Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 114 C 19:11:23 00:56:23 00:48:51.56 -1
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:18:15 01:03:15 00:54:20.40 5:28.842
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 147 C 19:20:13 01:05:13 00:55:30.88 6:39.323
C Ogren, Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:19:26 01:04:26 00:56:18.92 7:27.364
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 19:21:52 01:06:52 00:58:21.16 9:29.605
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C - DNC
C DaSilva, James Windswept - 570 CAL33 108 C 19:18:04 01:03:04 00:55:56.32 7:04.76RET
C Park, William & William Marjorie Eastern YC 42400 Cambria 40 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:20:00   Race Len.: 3.96   Course Desc: GLKBG   # of Racers: 10  
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 192 C 19:30:59 01:10:59 00:58:18.68 -1
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C 19:30:21 01:10:21 00:59:15.72 57.042
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 168 C 19:30:40 01:10:40 00:59:34.72 1:16.043
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 213 C 19:33:47 01:13:47 00:59:43.52 1:24.844
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 135 C 19:28:56 01:08:56 01:00:01.40 1:42.725
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:31:45 01:11:45 01:00:04.08 1:45.406
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C 19:35:04 01:15:04 01:02:23.68 4:05.007
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:36:10 01:16:10 01:04:17.20 5:58.528
D Bennet, David Forever Young Corinthian YC 390 Sabre 34 156 C 19:37:46 01:17:46 01:07:28.24 9:09.569
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C 19:38:20 01:18:20 01:08:14.12 9:55.4410
Fleet - J/105    Start: 18:05:00   Race Len.: 3.96   Course Desc: GLKBG   # of Racers: 5  
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 C 18:55:40 00:50:40 00:50:40.00 -1
J/105 deNapoli, Fred & Dexter, Ric Allegro Semplicita Corinthian YC 304 J/105 0 C 18:56:29 00:51:29 00:51:29.00 49.002
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 C 18:57:39 00:52:39 00:52:39.00 1:59.003
J/105 Garrard, Charlie Merlin - 635 J/105 0 C 18:58:24 00:53:24 00:53:24.00 2:44.004
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 C 18:58:52 00:53:52 00:53:52.00 3:12.005
J/105 Wales, Jonathan Bantry Eastern YC 189 J/105 0 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 1  
Fleet - B    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 3  
Fleet - C    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 2  
Fleet - D    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 1  
Fleet - J/105    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 2  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 4.56   Course Desc: HGK 2X   # of Racers: 3  
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 27 C 18:51:51 00:51:51 00:49:47.88 -1
A Gorman, Rob Vida Zee Eastern YC 51351 Thompson 35 6 C 18:50:24 00:50:24 00:49:56.64 8.762
A Chigier , Ben Escape Velocity - 12 J/122 45 C 18:55:57 00:55:57 00:52:31.80 2:43.923
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C - DNC
Fleet - B    Start: 18:10:00   Race Len.: 4.56   Course Desc: HGK 2X   # of Racers: 7  
B Smith, Jud Africa Eastern YC 33711 C&C 41 87 C 19:04:30 00:54:30 00:47:53.28 -1
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau First 36.7 87 C 19:08:54 00:58:54 00:52:17.28 4:24.002
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C 19:10:48 01:00:48 00:52:49.20 4:55.923
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C 19:11:52 01:01:52 00:54:11.44 6:18.164
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 19:10:43 01:00:43 00:54:19.96 6:26.685
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 78 C 19:10:55 01:00:55 00:54:59.32 7:06.046
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 87 C 19:13:22 01:03:22 00:56:45.28 8:52.007
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 78 C - DNC
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C - DNC
B Neuss, Bob Kailani Corinthian YC 93213 C&C 121 87 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:15:00   Race Len.: 2.28   Course Desc: HGK    # of Racers: 7  
C Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 96 C 18:45:07 00:30:07 00:26:28.12 -1
C DaSilva, James Windswept - 570 CAL33 144 C 18:47:34 00:32:34 00:27:05.68 37.562
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C 18:48:01 00:33:01 00:28:00.04 1:31.923
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 147 C 18:48:56 00:33:56 00:28:20.84 1:52.724
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 18:48:43 00:33:43 00:28:35.20 2:07.085
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C 18:49:34 00:34:34 00:29:39.88 3:11.766
C Ogren, Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 18:50:27 00:35:27 00:30:46.56 4:18.447
C Park, William & William Marjorie Eastern YC 42400 Cambria 40 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:20:00   Race Len.: 2.28   Course Desc: HGK    # of Racers: 8  
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 174 C 18:52:54 00:32:54 00:26:17.28 -1
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 168 C 18:53:46 00:33:46 00:27:22.96 1:05.682
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 171 C 18:53:58 00:33:58 00:27:28.12 1:10.843
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C 18:55:56 00:35:56 00:28:38.24 2:20.964
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C 18:55:09 00:35:09 00:28:45.96 2:28.685
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:01:24 00:41:24 00:34:40.44 8:23.166
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:01:48 00:41:48 00:34:57.60 8:40.327
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 213 C 19:06:11 00:46:11 00:38:05.36 11:48.088
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C - DNC
D Bennet, David Forever Young Corinthian YC 390 Sabre 34 156 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:05:00   Race Len.: 4.56   Course Desc: HGK 2X   # of Racers: 5  
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 C 18:59:30 00:54:30 00:54:30.00 -1
J/105 Garrard, Charlie Merlin - 635 J/105 0 C 19:00:11 00:55:11 00:55:11.00 41.002
J/105 deNapoli, Fred & Dexter, Ric Allegro Semplicita Corinthian YC 304 J/105 0 C 19:00:13 00:55:13 00:55:13.00 43.003
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 C 19:00:23 00:55:23 00:55:23.00 53.004
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 C 19:00:30 00:55:30 00:55:30.00 1:00.005
J/105 Wales, Jonathan Bantry Eastern YC 189 J/105 0 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Race Len.: 4.52   Course Desc: HBKLH 2X   # of Racers: 4  
A Gorman, Rob Vida Zee Eastern YC 51351 Thompson 35 6 C 19:16:06 01:16:06 01:15:38.88 -1
A Chigier , Ben Escape Velocity - 12 J/122 45 C 19:23:49 01:23:49 01:20:25.60 4:46.722
A Kaye, Edward Pravda 2 - 45 J/111 51 C 19:27:12 01:27:12 01:23:21.48 7:42.603
A Mager, Tom Gigi Boston YC 52770 J/122 9 C 19:27:17 01:27:17 01:26:36.32 10:57.444
Fleet - B    Start: 18:10:00   Race Len.: 2.26   Course Desc: HBKLH   # of Racers: 8  
B Engel, Peter Goldeneye Dolphin YC 40180 Jeanneau 37 Selection 101 C 18:54:44 00:44:44 00:40:55.74 -1
B Blodgett, D. Ward Sirocco Eastern YC 29 J/33 96 C 18:57:58 00:47:58 00:44:21.04 3:25.302
B Fallon, Joseph Sojourn Boston YC 51498 Beneteau First 36.7 87 C 18:59:30 00:49:30 00:46:13.38 5:17.643
B Smith, Jud Africa Eastern YC 33711 C&C 41 51 C 18:58:30 00:48:30 00:46:34.74 5:39.004
B Hosking, Linda Ares Boston YC 30078 C&C 40-2 TR 105 C 19:01:10 00:51:10 00:47:12.70 6:16.965
B Taylor, Kevin Exocet Boston YC 60663 Beneteau First 35 84 C 19:00:50 00:50:50 00:47:40.16 6:44.426
B Neuss, Bob Kailani Corinthian YC 93213 C&C 121 87 C 19:07:19 00:57:19 00:54:02.38 13:06.647
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai Marblehead YC 289 J/109 78 C - DNC
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea Corinthian YC 73458 Frers 38 87 C 19:06:28 00:56:28 00:53:11.38 12:15.64OCS
B Braun, JB Eos Eastern YC 50926 Taylor 38 111 C - DNC
Fleet - C    Start: 18:15:00   Race Len.: 2.26   Course Desc: HBKLH   # of Racers: 4  
C Miller, Donald Feather II Boston YC 95 Beneteau First 30 Sprit 78 C 19:06:03 00:51:03 00:48:06.72 -1
C Doub, John Blue Pigeon Eastern YC 13249 Swan 38 135 C 19:08:46 00:53:46 00:48:40.90 34.182
C Ogren, Peter Menage A Trois - 20564 C&C 38 123 C 19:09:54 00:54:54 00:50:16.02 2:09.303
C Fein, Peter Calypso Boston YC 99 Sabre 36 CB 147 C 19:13:20 00:58:20 00:52:47.78 4:41.064
C Schmid, Fred Whistler Marblehead YC 50172 Avance 36 132 C - DNC
C Biebesheimer, Fred Acadia Salem Willows YC 31 J/34c 129 C - DNC
C DaSilva, James Windswept - 570 CAL33 144 C - DNC
C Park, William & William Marjorie Eastern YC 42400 Cambria 40 144 C - DNC
Fleet - D    Start: 18:20:00   Race Len.: 2.26   Course Desc: HBKLH    # of Racers: 9  
D Doane, John P. Stressed Out - 525 C&C 29 192 C 19:20:08 01:00:08 00:52:54.08 -1
D Carlton, Ralph Corsair Boston YC 13686 Pearson 30 156 C 19:18:49 00:58:49 00:52:56.44 2.362
D Tetrault, Tom Facet Palmers Cove YC 88 Bristol 35.5 CB 171 C 19:19:26 00:59:26 00:52:59.54 5.463
D Gardner, David Solstice Marblehead YC 21880 Bristol 35.5 Keel 168 C 19:20:05 01:00:05 00:53:45.32 51.244
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia Boston YC 211 Alerion Xprs 28-2 SD 177 C 19:20:56 01:00:56 00:54:15.98 1:21.905
D Bennet, David Forever Young Corinthian YC 390 Sabre 34 156 C 19:20:53 01:00:53 00:55:00.44 2:06.366
D Myers, Rem Band Wagon Eastern YC 21 Bristol 38.8 153 C 19:24:25 01:04:25 00:58:39.22 5:45.147
D Miller, Jack Breezin Corinthian YC 152 Sabre 34 180 C 19:26:57 01:06:57 01:00:10.20 7:16.128
D Rippberger, Charles M. Morning Watch Marblehead YC 51775 Sea Sprite 34 213 C 19:34:23 01:14:23 01:06:21.62 13:27.549
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line Eastern YC 157 Colgate 26 168 C - DNC
Fleet - J/105    Start: 18:05:00   Race Len.: 4.52   Course Desc: HBKLH 2X   # of Racers: 5  
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante Boston YC 51563 J/105 0 C 19:33:46 01:28:46 01:28:46.00 5:54.001
J/105 Garrard, Charlie Merlin - 635 J/105 0 C 19:27:52 01:22:52 01:22:52.00 -1
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie Boston YC 620 J/105 0 C 19:29:11 01:24:11 01:24:11.00 1:19.002
J/105 deNapoli, Fred & Dexter, Ric Allegro Semplicita Corinthian YC 304 J/105 0 C 19:31:54 01:26:54 01:26:54.00 4:02.003
J/105 Bowden, Ken Knotless Corinthian YC 579 J/105 0 C 19:32:18 01:27:18 01:27:18.00 4:26.004
J/105 Wales, Jonathan Bantry Eastern YC 189 J/105 0 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - A    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 0  
Fleet - B    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 0  
Fleet - C    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 0  
Fleet - D    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 0  
Fleet - J/105    Start: 18:00:00   Course Desc: Race abandoned before start   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameSail No.Boat TypePlacePointsRace - PlaceRace - PointsNotes
123456123456
Fleet - A    # of Races: 4     # of Entries: 4     # of Starters: 4  
A Gorman, Rob Vida Zee 51351 Thompson 35 1 5 RET2-21-32-21-
A Mager, Tom Gigi 52770 J/122 2 6 DNC1-14-51-14-
A Kaye, Edward Pravda 2 45 J/111 3 7 13-DNC3-13-53-
A Chigier , Ben Escape Velocity 12 J/122 4 10 DNCDNC-32-55-32-
Fleet - B    # of Races: 4     # of Entries: 10     # of Starters: 10  
B Smith, Jud Africa 33711 C&C 41 1 5 22-14-22-14-
B Blodgett, D. Ward Sirocco 29 J/33 2 6 31-62-31-62-
B Engel, Peter Goldeneye 40180 Jeanneau 37 Selection 3 10 DNC5-41-115-41-
B Fallon, Joseph Sojourn 51498 Beneteau First 36.7 4 11 DNC6-23-116-23-
B Hosking, Linda Ares 30078 C&C 40-2 TR 5 14 6DNC-35-611-35-
B Shanabrook, Eliot Hafa Adai 289 J/109 6 16 14-DNCDNC-14-1111-
B Taylor, Kevin Exocet 60663 Beneteau First 35 7 16 58-56-58-56-
B Brolly, Christopher & Jones, Russell High Tea 73458 Frers 38 8 18 47-7OCS-47-79-
B Braun, JB Eos 50926 Taylor 38 9 25 DNC3-DNCDNC-113-1111-
B Neuss, Bob Kailani 93213 C&C 121 10 29 DNCDNC-DNC7-1111-117-
Fleet - C    # of Races: 4     # of Entries: 8     # of Starters: 7  
C Miller, Donald Feather II 95 Beneteau First 30 Sprit 1 3 31-11-31-11-
C Doub, John Blue Pigeon 13249 Swan 38 2 6 22-52-22-52-
C DaSilva, James Windswept 570 CAL33 3 10 1RET-2DNC-17-29-
C Fein, Peter Calypso 99 Sabre 36 CB 4 11 43-44-43-44-
C Ogren, Peter Menage A Trois 20564 C&C 38 5 12 54-73-54-73-
C Schmid, Fred Whistler 50172 Avance 36 6 18 6DNC-3DNC-69-39-
C Biebesheimer, Fred Acadia 31 J/34c 7 18 75-6DNC-75-69-
C Park, William & William Marjorie 42400 Cambria 40 DNC 27 DNCDNC-DNCDNC-99-99-
Fleet - D    # of Races: 4     # of Entries: 10     # of Starters: 10  
D Carlton, Ralph Corsair 13686 Pearson 30 1 4 21-12-21-12-
D Tetrault, Tom Facet 88 Bristol 35.5 CB 2 7 15-33-15-33-
D Cochrane, Jack & Pabich, David Fall Line 157 Colgate 26 3 9 43-2DNC-43-211-
D Gardner, David Solstice 21880 Bristol 35.5 Keel 4 11 DNF2-54-72-54-
D Doane, John P. Stressed Out 525 C&C 29 5 12 DNC7-41-117-41-
D Aspinall, Jennifer Tutta Mia 211 Alerion Xprs 28-2 SD 6 17 DNC6-65-116-65-
D Bennet, David Forever Young 390 Sabre 34 7 18 39-DNC6-39-116-
D Miller, Jack Breezin 152 Sabre 34 8 20 58-78-58-78-
D Rippberger, Charles M. Morning Watch 51775 Sea Sprite 34 9 21 DNC4-89-114-89-
D Myers, Rem Band Wagon 21 Bristol 38.8 10 28 DNC10-DNC7-1110-117-
Fleet - J/105    # of Races: 4     # of Entries: 6     # of Starters: 5  
J/105 Yanofsky, Brian Aqua Boogie 620 J/105 1 5 21-52-21-52-
J/105 Polidoro, Vernon Vigilante 51563 J/105 2 6 15-41-15-41-
J/105 Garrard, Charlie Merlin 635 J/105 3 7 RET4-21-64-21-
J/105 Bowden, Ken Knotless 579 J/105 4 8 43-14-43-14-
J/105 deNapoli, Fred & Dexter, Ric Allegro Semplicita 304 J/105 5 8 32-33-32-33-
J/105 Wales, Jonathan Bantry 189 J/105 DNC 21 DNCDNC-DNCDNC-77-77-
Cancel/Exit Contact Event OrganizersRegional Events ListHelp
© Copyright: Regatta Management Solutions - September 19, 2017 19:57:47