Final Results
2014 Penobscot Pursuit Regatta
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingR/CDivFinishPlaceNotes
Time
Fleet - Short-handed    Start: 11:05:00   Race Len.: 16.57   # of Racers: 6  
Short-handed Stringos, Gust Bluebird - 17 Morris 36 S D 177 R Short-handed DNC
Short-handed Rogers, James Legacy - - Bristol 51.1 84 R Short-handed DNC
Short-handed Gerritsen, Jacob Ex Libris Camden YC 43 J/40 84 R Short-handed 16:50:39 6
Short-handed Fanning, Jimmy Valerie Rockland YC - Bristol 41.1 Sloop 144 R Short-handed 16:48:12 5
Short-handed Hodsdon, Albert Sea Jab - 143 Sabre 362 W K 132 R Short-handed 16:40:47 4
Short-handed Miller, Scott Resolute - 7050 J/122 27 R Short-handed 16:35:21 3
Short-handed Rogers, Paul K. Canty - 41144 Scheel 36 Cst 156 R Short-handed 16:26:15 2
Short-handed McCrea, Peter Panacea Rockland YC 35 Freedom 32 171 R Short-handed 16:22:19 1
Fleet - Racing 4    Start: 13:25:00   # of Racers: 4  
Racing 4 Cole, George Westward - 60254 Hinckley Competition 41 138 R None 16:29:45 4
Racing 4 Brigham, Craig Cahoots - 419 J/30 147 R None 16:25:27 3
Racing 4 Pope, Douglas C. Walkabout Rockland YC 93 Tartan 10 138 R None 16:23:16 2
Racing 4 Blodgett, John Gosling Rockland YC 7 Ostkust 273 R None 16:09:45 1
Fleet - Racing 3    Start: 13:25:00   # of Racers: 5  
Racing 3 Henry, Jesse Migis Magic - 71 J/32 120 R None 16:49:35 5
Racing 3 Cuthbertson, Jim Badger Rockland YC 42348 Frers 33 108 R None 16:34:46 4
Racing 3 Turner, Larry Renegade - 32347 J/29 123 R None 16:26:08 3
Racing 3 Ledwith,Jr, Richard W. Fiesta - 33474 C&C 40-2 CB 102 R None 16:24:07 2
Racing 3 Dinse, Jeff Chaise Lounge Rockland YC 4 J/80 114 R None 16:22:00 1
Fleet - Racing 2    Start: 13:25:00   # of Racers: 8  
Racing 2 Parent, Richard A. Beausoleil Portland YC 43501 Beneteau 456 75 R None 16:38:09 8
Racing 2 Rolfes, T.R. Sidewinder - 161 J/105 90 R None 16:34:24 7
Racing 2 Priest, Ken Extra Beat Rockland YC 42750 J/35 72 R None 16:33:32 6
Racing 2 Bennett, Gary Jaitu US Sailing 41057 J/35 72 R None 16:33:12 5
Racing 2 Newberry, William County Girl Portland YC 223 Beneteau 36.7 78 R None 16:28:01 4
Racing 2 Raber, Ryan Scapa Portland YC 43006 C&C 34/36R 87 R None 16:26:11 3
Racing 2 Kelly, Jim Joie de Vivre J105 Fleet 2 644 J/105 90 R None 16:24:34 2
Racing 2 Hall, Thomas Dune Buggy - 9 Pacer 310 93 R None 16:23:12 1
Fleet - Racing 1    Start: 13:25:00   # of Racers: 6  
Racing 1 Madeira, Fred Resolute Portland YC 42846 J/44 WK 33 R None 16:35:54 6
Racing 1 Evans, James G Old School - 39532 Farr 395 27 R None 16:29:33 5
Racing 1 MacNeil, Stuart Wilde Agnes Christmas Cove 35042 1D 35 33 R None 16:28:41 4
Racing 1 White, Joel S Vortex - 50710 Custom 69 R None 16:27:03 3
Racing 1 Smithwick, Reginald Kaos Portland YC 41880 Frers 41 66 R None 16:25:36 2
Racing 1 Cook, Michael Lynnette NE Habor Fleet 3 Custom 47 57 R None 16:25:19 1
Fleet - Multi-hull    Start: 11:05:00   Race Len.: 16.57   # of Racers: 1  
Multi-hull Love, James Irish Lady Rockland YC 24 trimaran F82A 59 R Multi-hull 16:43:07 1
Fleet - Cruising    Start: 11:05:00   Race Len.: 16.57   # of Racers: 7  
Cruising Riley, Patrick Endurance - 5 Sabre 456 69 C None DNC
Cruising Kwiecien, Walter Undaunted Rockland YC - Pearson 37 129 C None DNF
Cruising Blum, Bernard In Box - 52609 Far Harbor 39 195 C None 17:14:26 6
Cruising Watson Jr., Arthur K Too Elusive Camden YC 51981 Ocean 80 27 C None 17:13:06 5
Cruising Balles, Mark Endevour Portland YC - J/32 132 C None 17:11:14 4
Cruising Lorraine, Marc Hightail Camden YC 53564 C&C 110 93 C None 16:53:11 3
Cruising D'Amato, Carl Gusto - 98 Sabre 36CB 150 C None 16:51:00 2
Cruising Higbee, Tom Althea Rockland YC 1049 Pearson 30 192 C None 16:38:39 1
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingR/CDivFinishPlaceNotes
Time
Fleet - Cruising    Start: 11:05:00   # of Racers: 6  
Fleet - Multi-hull    Start: 11:05:00   # of Racers: 1  
Fleet - Racing 1    Start: 11:05:00   # of Racers: 6  
Fleet - Racing 2    Start: 11:05:00   # of Racers: 8  
Fleet - Racing 3    Start: 11:05:00   # of Racers: 5  
Fleet - Racing 4    Start: 11:05:00   # of Racers: 4  
Fleet - Short-handed    Start: 11:05:00   # of Racers: 6  
FleetNameYacht NameSail No.Boat TypePlacePointsRace - PlaceRace - PointsNotes
1212
Fleet - Short-handed    # of Races: 1     # of Entries: 8     # of Starters: 6  
Short-handed Stringos, Gust Bluebird 17 Morris 36 S D DNC 7 DNC-7-
Short-handed Rogers, James Legacy - Bristol 51.1 DNC 0 DNC-7-
Short-handed Gerritsen, Jacob Ex Libris 43 J/40 6 0 6-6-
Short-handed Fanning, Jimmy Valerie - Bristol 41.1 Sloop 5 0 5-5-
Short-handed Hodsdon, Albert Sea Jab 143 Sabre 362 W K 4 0 4-4-
Short-handed Miller, Scott Resolute 7050 J/122 3 3 3-3-
Short-handed Rogers, Paul K. Canty 41144 Scheel 36 Cst 2 2 2-2-
Short-handed McCrea, Peter Panacea 35 Freedom 32 1 0 1-1-
Fleet - Racing 4    # of Races: 1     # of Entries: 4     # of Starters: 4  
Racing 4 Cole, George Westward 60254 Hinckley Competition 41 4 0 4-4-
Racing 4 Brigham, Craig Cahoots 419 J/30 3 0 3-3-
Racing 4 Pope, Douglas C. Walkabout 93 Tartan 10 2 0 2-2-
Racing 4 Blodgett, John Gosling 7 Ostkust 1 0 1-1-
Fleet - Racing 3    # of Races: 1     # of Entries: 5     # of Starters: 5  
Racing 3 Henry, Jesse Migis Magic 71 J/32 5 0 5-5-
Racing 3 Cuthbertson, Jim Badger 42348 Frers 33 4 0 4-4-
Racing 3 Turner, Larry Renegade 32347 J/29 3 0 3-3-
Racing 3 Ledwith,Jr, Richard W. Fiesta 33474 C&C 40-2 CB 2 0 2-2-
Racing 3 Dinse, Jeff Chaise Lounge 4 J/80 1 0 1-1-
Fleet - Racing 2    # of Races: 1     # of Entries: 8     # of Starters: 8  
Racing 2 Parent, Richard A. Beausoleil 43501 Beneteau 456 8 0 8-8-
Racing 2 Rolfes, T.R. Sidewinder 161 J/105 7 0 7-7-
Racing 2 Priest, Ken Extra Beat 42750 J/35 6 0 6-6-
Racing 2 Bennett, Gary Jaitu 41057 J/35 5 0 5-5-
Racing 2 Newberry, William County Girl 223 Beneteau 36.7 4 0 4-4-
Racing 2 Raber, Ryan Scapa 43006 C&C 34/36R 3 0 3-3-
Racing 2 Kelly, Jim Joie de Vivre 644 J/105 2 0 2-2-
Racing 2 Hall, Thomas Dune Buggy 9 Pacer 310 1 0 1-1-
Fleet - Racing 1    # of Races: 1     # of Entries: 6     # of Starters: 6  
Racing 1 Madeira, Fred Resolute 42846 J/44 WK 6 0 6-6-
Racing 1 Evans, James G Old School 39532 Farr 395 5 0 5-5-
Racing 1 MacNeil, Stuart Wilde Agnes 35042 1D 35 4 0 4-4-
Racing 1 White, Joel S Vortex 50710 Custom 3 0 3-3-
Racing 1 Smithwick, Reginald Kaos 41880 Frers 41 2 0 2-2-
Racing 1 Cook, Michael Lynnette 3 Custom 47 1 0 1-1-
Fleet - Multi-hull    # of Races: 1     # of Entries: 1     # of Starters: 1  
Multi-hull Love, James Irish Lady 24 trimaran F82A 1 0 1-1-
Fleet - Cruising    # of Races: 1     # of Entries: 8     # of Starters: 7  
Cruising Riley, Patrick Endurance 5 Sabre 456 DNC 8 DNC-8-
Cruising Kwiecien, Walter Undaunted - Pearson 37 7 0 DNF-8-
Cruising Blum, Bernard In Box 52609 Far Harbor 39 6 6 6-6-
Cruising Watson Jr., Arthur K Too Elusive 51981 Ocean 80 5 0 5-5-
Cruising Balles, Mark Endevour - J/32 4 0 4-4-
Cruising Lorraine, Marc Hightail 53564 C&C 110 3 0 3-3-
Cruising D'Amato, Carl Gusto 98 Sabre 36CB 2 2 2-2-
Cruising Higbee, Tom Althea 1049 Pearson 30 1 1 1-1-
Cancel/Exit Contact Event OrganizersRegional Events ListHelp
© Copyright: Regatta Management Solutions - April 16, 2017 4:44:08