Results
2017 CPYC Boston PHRF Wed Evening Races - Spring Series
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 5.30   Course Desc: K, U   # of Racers: 3  
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1 126 R 20:02:11 01:27:11 01:16:03.20 -1
Class A Mitch Wiest & Dan Boyd Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 72 R 19:59:10 01:24:10 01:17:48.40 1:45.202
Class A Hardy, Ernest & Suzanne Jaguar Cottage Park YC 102 J/105 90 R - DNC
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 90 R - DNC
Class A Seero, Dana Interceptor - 114 Melges 24 108 C - DNC
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 60 R - DNC
Class A Lawton, Barry Church Key Cottage Park YC 59 J/80 132 C - RCP Race Comm
Fleet - Class B    Start: 18:40:00   Race Len.: 1.92   Course Desc: A   # of Racers: 1  
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 207 C 19:42:04 01:02:04 00:55:26.56 -1
Class B Bedingfield, Blake Sojourner Cottage Park YC 258 Pearson 365 Sloop 231 C - DNC
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 156 C - DNC
Class B Browne, Edward Skylark II Cottage Park YC 61008 Beneteau Oceanis 321 195 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:40:00   Race Len.: 4.10   Course Desc: D,L,Q,,S,D   # of Racers: 2  
Class A Mitch Wiest & Dan Boyd Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 72 R 19:24:59 00:44:59 00:40:03.80 -1
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1 138 C 19:38:11 00:58:11 00:48:45.20 8:41.402
Class A Hardy, Ernest & Suzanne Jaguar Cottage Park YC 102 J/105 90 R - DNC
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 108 R - DNC
Class A Seero, Dana Interceptor - 114 Melges 24 108 C - DNC
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 60 R - DNC
Class A Lawton, Barry Church Key Cottage Park YC 59 J/80 132 C - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:35:00   Race Len.: 4.51   Course Desc: D.L.Q.S,D   # of Racers: 1  
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 207 C 19:45:14 01:10:14 00:54:40.43 -1
Class B Bedingfield, Blake Sojourner Cottage Park YC 258 Pearson 365 Sloop 231 C - DNC
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 219 R - DNC
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 156 C - DNC
Class B Browne, Edward Skylark II Cottage Park YC 61008 Beneteau Oceanis 321 195 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 2.68   Course Desc: L,H,C   # of Racers: 5  
Class A Lawton, Barry Church Key Cottage Park YC 59 J/80 120 R 19:27:19 00:52:19 00:46:57.40 -1
Class A Mitch Wiest & Dan Boyd Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 72 R 19:27:03 00:52:03 00:48:50.04 1:52.642
Class A Hardy, Ernest & Suzanne Jaguar Cottage Park YC 102 J/105 96 C 19:31:09 00:56:09 00:51:51.72 4:54.323
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1 138 C 19:38:47 01:03:47 00:57:37.16 10:39.764
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 69 C 19:46:33 01:11:33 01:08:28.08 21:30.685
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 120 C - DNC
Class A Seero, Dana Interceptor - 114 Melges 24 108 C - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:40:00   Race Len.: 1.82   Course Desc: L,C   # of Racers: 3  
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 156 C 19:25:19 00:45:19 00:40:35.08 -1
Class B Bedingfield, Blake Sojourner Cottage Park YC 258 Pearson 365 Sloop 231 C 20:13:40 01:33:40 01:26:39.58 46:04.502
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 207 C - RCP Race Comm
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 219 R - DNC
Class B Browne, Edward Skylark II Cottage Park YC 61008 Beneteau Oceanis 321 195 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 4.21   Course Desc: K, H   # of Racers: 5  
Class A Mitch Wiest & Dan Boyd Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 72 R 19:26:59 00:51:59 00:46:55.88 -1
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1 138 C 19:31:55 00:56:55 00:47:14.02 18.142
Class A Lawton, Barry Church Key Cottage Park YC 59 J/80 120 R 19:32:43 00:57:43 00:49:17.80 2:21.923
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 60 R 19:38:54 01:03:54 00:59:41.40 12:45.524
Class A Hardy, Ernest & Suzanne Jaguar Cottage Park YC 102 J/105 90 R - RCP Race Comm
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 108 R - DNC
Class A Seero, Dana Interceptor - 114 Melges 24 102 R - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:40:00   Race Len.: 4.21   Course Desc: K.H   # of Racers: 2  
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 156 C 19:41:14 01:01:14 00:50:17.24 -1
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 207 C 19:49:51 01:09:51 00:55:19.53 5:02.292 3rd place wuth 1992 included
Class B Bedingfield, Blake Sojourner Cottage Park YC 258 Pearson 365 Sloop 231 C - DNC
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 219 R - DNC
Class B Browne, Edward Skylark II Cottage Park YC 61008 Beneteau Oceanis 321 195 C - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:40:00   Race Len.: 6.10   Course Desc: S - K   # of Racers: 6  
Class A Mitch Wiest & Dan Boyd Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 72 R 19:39:39 00:59:39 00:52:19.80 -1
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1 138 C 19:47:50 01:07:50 00:53:48.20 1:28.402
Class A Lawton, Barry Church Key Cottage Park YC 59 J/80 120 R 19:46:34 01:06:34 00:54:22.00 2:02.203
Class A Hardy, Ernest & Suzanne Jaguar Cottage Park YC 102 J/105 96 C 19:45:20 01:05:20 00:55:34.40 3:14.604
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 69 C 19:49:41 01:09:41 01:02:40.10 10:20.305
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 120 C 19:46:53 01:06:53 00:54:41.00 2:21.20OCS
Class A Seero, Dana Interceptor - 114 Melges 24 102 R - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:35:00   Race Len.: 6.10   Course Desc: s -sk   # of Racers: 3  
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 156 C 19:46:18 01:11:18 00:55:26.40 -1
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 207 C 19:55:54 01:20:54 00:59:51.30 4:24.902
Class B Bedingfield, Blake Sojourner Cottage Park YC 258 Pearson 365 Sloop 231 C 20:12:01 01:37:01 01:13:31.90 18:05.503
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 219 R - DNC
Class B Browne, Edward Skylark II Cottage Park YC 61008 Beneteau Oceanis 321 195 C - DNC
FleetNameYacht NameSail No.Boat TypePlacePointsRace - PlaceRace - PointsNotes
1234512345
Fleet - Class A    # of Races: 5     # of Entries: 7     # of Starters: 6  
Class A Mitch Wiest & Dan Boyd Wildthing 272 J/109 1 7 2121121211
Class A May, Thomas Hound Dog 33820 S2 9.1 2 11 1242212422
Class A Lawton, Barry Church Key 59 J/80 3 19 RCPDNC13348133
Class A Hardy, Ernest & Suzanne Jaguar 102 J/105 4 29 DNCDNC3RCP488364
Class A Darman, Robert LaFawnduh 30 R&U 30 5 30 DNCDNC54588545
Class A Hudson, Karl Eclipse 41446 Frers 33 6 39 DNCDNCDNCDNCOCS88887
Class A Seero, Dana Interceptor 114 Melges 24 DNC 40 DNCDNCDNCDNCDNC88888
Fleet - Class B    # of Races: 5     # of Entries: 5     # of Starters: 3  
Class B Winkler, Dave Iphigenia 1364 Catalina 30 1 8 11RCP2211222
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat 295 Dehler 34 2 15 DNCDNC11166111
Class B Bedingfield, Blake Sojourner 258 Pearson 365 Sloop 3 23 DNCDNC2DNC366263
Class B Pomer, John Ophelia 281 Capri 22 WK Catalina DNC 30 DNCDNCDNCDNCDNC66666
Class B Browne, Edward Skylark II 61008 Beneteau Oceanis 321 DNC 30 DNCDNCDNCDNCDNC66666
Cancel/Exit Contact Event OrganizersRegional Events ListHelp
© Copyright: Regatta Management Solutions - September 22, 2017 15:56:13