Results
2018 CPYC Boston Wed Evening Races - Spring Series
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:43:00   Race Len.: 1.76   Course Desc: H. C x2   Type: WL   # of Racers: 2  
Class A Boyd, Dan & Wiest, Mitch Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 0.869 R 19:17:48 00:34:48 00:30:14 -1
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 0.800 R - DNC
Class A Lawton, Barry Churchkey Cottage Park YC 59 J/80 0.797 R - RCP Race Comm
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1se standard mast 0.803 C - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:43:00   Race Len.: 1.76   Course Desc: H. C x2   Type: WL   # of Racers: 1  
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 0.714 C 19:20:56 00:37:56 00:27:05 -1
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 0.686 R - DNC
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 0.774 R - DNC
Class B Brown, Eric & Sovie, Kenneth Taurus - 30 Pearson 30 0.752 R - DNC
Class B Erlandsen, Kyle Emma L Cottage Park YC 443 Tartan 34 0.749 R - DNC
Class B McLeroth, Kent Southwind - 0 Freedom 35 WK 0.769 R - DNC
Class B Reardon, Christopher Taq Cottage Park YC 0 Cape Dory Typhoon 0.683 C - DNC
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 3.56   Course Desc: B,.E x 2   Type: WL   # of Racers: 4  
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1se standard mast 0.771 C 19:43:43 01:08:43 00:52:59 -1
Class A Lawton, Barry Churchkey Cottage Park YC 59 J/80 0.795 R 19:42:00 01:07:00 00:53:16 172
Class A Boyd, Dan & Wiest, Mitch Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 0.844 R 19:41:14 01:06:14 00:55:54 2:553
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 0.800 R 19:57:56 01:22:56 01:06:21 13:224
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 0.805 C - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:35:00   Race Len.: 3.56   Course Desc: B, E x2j   Type: WL   # of Racers: 2  
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 0.664 C 19:54:53 01:19:53 00:53:03 -1
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 0.672 R - DNC
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 0.718 C - RCP Race Comm
Class B Brown, Eric & Sovie, Kenneth Taurus - 30 Pearson 30 0.717 R - DNC
Class B Erlandsen, Kyle Emma L Cottage Park YC 443 Tartan 34 0.703 R - DNC
Class B McLeroth, Kent Southwind - 0 Freedom 35 WK 0.720 R - DNC
Class B Reardon, Christopher Taq Cottage Park YC 0 Cape Dory Typhoon 0.683 C - DNC
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   Type: WL   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Class B    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: Q,B   Type: WL   # of Racers: 4  
Class A Boyd, Dan & Wiest, Mitch Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 0.869 R 19:07:48 00:32:48 00:28:30 -1 redress granted
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 0.800 R 19:12:38 00:37:38 00:30:06 1:361
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1se standard mast 0.803 C 19:13:04 00:38:04 00:30:34 2:043
Class A Lawton, Barry Churchkey Cottage Park YC 59 J/80 0.797 R 19:13:51 00:38:51 00:30:58 2:284
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 0.838 C - DNC
Class A Rothstein, Richard Riff Raff - 51599 C&C 121 0.886 R - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:35:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: Q,B   Type: WL   # of Racers: 3  
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 0.773 C 19:14:38 00:39:38 00:30:38 -1
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 0.714 R 19:18:54 00:43:54 00:31:21 432
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 0.686 R - DNC
Class B Brown, Eric & Sovie, Kenneth Taurus - 30 Pearson 30 0.752 R - DNC
Class B Erlandsen, Kyle Emma L Cottage Park YC 443 Tartan 34 0.749 R - RCP Race Comm
Class B McLeroth, Kent Southwind - 0 Freedom 35 WK 0.769 R - DNC
Class B Reardon, Christopher Taq Cottage Park YC 0 Cape Dory Typhoon 0.683 C - DNC
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 0.05   Course Desc: B-D-M-O-B   Type: RL   # of Racers: 4  
Class A Boyd, Dan & Wiest, Mitch Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 0.868 R 19:29:03 00:54:03 00:46:55 -1
Class A Lawton, Barry Churchkey Cottage Park YC 59 J/80 0.798 R 19:36:07 01:01:07 00:48:46 1:512
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1se standard mast 0.771 C 19:40:56 01:05:56 00:50:50 3:553
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 0.800 R 19:43:56 01:08:56 00:55:09 8:144
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 0.801 C - DNC
Class A Rothstein, Richard Riff Raff - 51599 C&C 121 0.896 R - DNC
Fleet - Class B    Start: 18:40:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: B-D-M-O-B   Type: RL   # of Racers: 4  
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 0.754 C 19:46:02 01:06:02 00:49:47 -1
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 0.692 C 19:54:52 01:14:52 00:51:48 2:012
Class B McLeroth, Kent Southwind - 0 Freedom 35 WK 0.768 C 19:50:43 01:10:43 00:54:19 4:323
Class B Brown, Eric & Sovie, Kenneth Taurus - 30 Pearson 30 0.716 C 19:56:21 01:16:21 00:54:40 4:534
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 0.691 R - DNC
Class B Erlandsen, Kyle Emma L Cottage Park YC 443 Tartan 34 0.734 R - DNC
Class B Reardon, Christopher Taq Cottage Park YC 0 Cape Dory Typhoon 0.668 C - DNC
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:40:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: B Q   Type: WL   # of Racers: 2  
Rhodes 19 Gahan, Mike red dog Cottage Park YC 1992 Rhodes 19 - R 19:29:52 00:49:52 1
Rhodes 19 Roberts, Rick old K Cottage Park YC 2487 Rhodes 19 - R 19:46:09 01:06:09 2
Rhodes 19 Hickey, Dave Strawberry - 2324 Rhodes 19 - R - DNC
Rhodes 19 Herbert, Theresa Spar - 616 Rhodes 19 - R - DNC
Rhodes 19 Walsh, Quentin Mimi - 3359 Rhodes 19 - R - DNC
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 0.00   Course Desc: C-P-L-C-P-C   Type: RL   # of Racers: 4  
Class A May, Thomas Hound Dog Cottage Park YC 33820 S2 9.1se standard mast 0.793 R 19:24:07 00:49:07 00:38:57 4:031
Class A Boyd, Dan & Wiest, Mitch Wildthing Cottage Park YC 272 J/109 0.868 R 19:20:22 00:45:22 00:39:23 4:292
Class A Lawton, Barry Churchkey Cottage Park YC 59 J/80 0.798 R 19:24:23 00:49:23 00:39:24 4:303
Class A Hudson, Karl Eclipse - 41446 Frers 33 0.801 C - DNC
Class A Rothstein, Richard Riff Raff - 51599 C&C 121 0.896 R - DNC
Class A Darman, Robert LaFawnduh Cottage Park YC 30 R&U 30 0.800 R 19:18:38 00:43:38 00:34:54 -RET
Fleet - Class B    Start: 18:40:00   Race Len.: 2.65   Course Desc: C-P-L-C   Type: RL   # of Racers: 5  
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat Winthrop YC 295 Dehler 34 0.754 C 19:09:27 00:29:27 00:22:12 -1
Class B Winkler, Dave Iphigenia Cottage Park YC 1364 Catalina 30 0.692 C 19:13:59 00:33:59 00:23:31 1:192
Class B Erlandsen, Kyle Emma L Cottage Park YC 443 Tartan 34 0.734 R 19:12:08 00:32:08 00:23:35 1:233
Class B Bedingfield, Blake Sojourner Cottage Park YC 258 Pearson 365 Sloop 0.690 C 19:17:29 00:37:29 00:25:52 3:404
Class B Reardon, Christopher Taq Cottage Park YC 0 Cape Dory Typhoon 0.668 C 19:26:37 00:46:37 00:31:08 8:565
Class B Pomer, John Ophelia Cottage Park YC 281 Capri 22 WK Catalina 0.691 R - DNC
Class B Brown, Eric & Sovie, Kenneth Taurus - 30 Pearson 30 0.740 R - DNC
Class B McLeroth, Kent Southwind - 0 Freedom 35 WK 0.768 R - DNC
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:40:00   Race Len.: 1.70   Course Desc: C-P-C   Type: WL   # of Racers: 5  
Rhodes 19 Hickey, Dave Strawberry - 2324 Rhodes 19 - R 19:04:24 00:24:24 1
Rhodes 19 Gahan, Mike red dog Cottage Park YC 1992 Rhodes 19 - R 19:05:30 00:25:30 2
Rhodes 19 Herbert, Theresa Spar - 616 Rhodes 19 - R 19:06:31 00:26:31 3
Rhodes 19 Walsh, Quentin Mimi - 3359 Rhodes 19 - R 19:09:06 00:29:06 4
Rhodes 19 Roberts, Rick old K Cottage Park YC 2487 Rhodes 19 - R 19:09:07 00:29:07 5
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:35:00   Race Len.: 4.00   Course Desc: A-D-A   Type: WL   # of Racers: 4  
Fleet - Class B    Start: 18:43:00   Race Len.: 4.00   Course Desc: A_D_A   Type: WL   # of Racers: 4  
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:43:00   Race Len.: 4.00   Course Desc: A-D-A   Type: WL   # of Racers: 2  
FleetNameYacht NameClubSail No.Boat TypeRatingSailFinishElapsedCor time1st+PlaceNotes
CFGTimeTimeTime
Fleet - Class A    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Class B    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
Fleet - Rhodes 19    Start: 18:30:00   Race Len.: 0.00   # of Racers: 0  
FleetNameYacht NameSail No.Boat TypePlacePointsRace - PlaceRace - PointsNotes
1234567812345678
Fleet - Class A    # of Races: 6     # of Entries: 6     # of Starters: 4  
Class A Boyd, Dan & Wiest, Mitch Wildthing 272 J/109 1 8 13-112--13-112--
Class A Lawton, Barry Churchkey 59 J/80 2 14 RCP2-423--32-423--
Class A May, Thomas Hound Dog 33820 S2 9.1se standard mast 3 15 DNC1-331--71-331--
Class A Darman, Robert LaFawnduh 30 R&U 30 4 21 DNC4-14RET--74-145--
Class A Hudson, Karl Eclipse 41446 Frers 33 5 35 DNCDNC-DNCDNCDNC--77-777--
Class A Rothstein, Richard Riff Raff 51599 C&C 121 5 35 DNCDNC-DNCDNCDNC--77-777--
Fleet - Class B    # of Races: 6     # of Entries: 8     # of Starters: 8  
Class B Winkler, Dave Iphigenia 1364 Catalina 30 1 8 11-222--11-222--
Class B Talbot, Jeffrey Morris the Cat 295 Dehler 34 2 15 DNCRCP-111--93-111--
Class B Erlandsen, Kyle Emma L 443 Tartan 34 3 38 DNCDNC-RCPDNC3--99-893--
Class B McLeroth, Kent Southwind 0 Freedom 35 WK 4 39 DNCDNC-DNC3DNC--99-939--
Class B Bedingfield, Blake Sojourner 258 Pearson 365 Sloop 5 40 DNCDNC-DNCDNC4--99-994--
Class B Brown, Eric & Sovie, Kenneth Taurus 30 Pearson 30 6 40 DNCDNC-DNC4DNC--99-949--
Class B Reardon, Christopher Taq 0 Cape Dory Typhoon 7 41 DNCDNC-DNCDNC5--99-995--
Class B Pomer, John Ophelia 281 Capri 22 WK Catalina 8 45 DNCDNC-DNCDNCDNC--99-999--
Fleet - Rhodes 19    # of Races: 3     # of Entries: 5     # of Starters: 5  
Rhodes 19 Gahan, Mike red dog 1992 Rhodes 19 1 3 ----12------12--
Rhodes 19 Hickey, Dave Strawberry 2324 Rhodes 19 2 7 ----DNC1------61--
Rhodes 19 Roberts, Rick old K 2487 Rhodes 19 3 7 ----25------25--
Rhodes 19 Herbert, Theresa Spar 616 Rhodes 19 4 9 ----DNC3------63--
Rhodes 19 Walsh, Quentin Mimi 3359 Rhodes 19 5 10 ----DNC4------64--
Cancel/Exit Contact Event OrganizersRegional Events ListHelp
© Copyright: 2018 Regatta Management Solutions - July 13, 2018 11:55:53